W czasie wakacji dzieci się nudzą?

Czy w czasie wakacji dzieci muszą się nudzić? Rytm ich dnia jest zupełnie inny niż w ciągu roku szkolnego, zajęcia przedszkolne wyglądają trochę inaczej, a opiekunowie nie zawsze mają czas i zasób pomysłów tak bogaty jak przedszkolanki. Można oczywiście postawić na sprawdzone sposoby i zostawić dziecko na pastwę elektroniki, ale na dłuższą metę jest to dla niego dość szkodliwe, a dla nas nieprzyjemne (napady frustracji i złości dziecka są coraz częstsze i coraz mniej zrozumiałe i przyjemne dla opiekunów).Niezastąpiona w takim przypadku jest tradycyjna książka. Dzieciaki się wyciszają, rozwijają i uczą, a my – dorośli- możemy czytając nieco odsapnąć po męczącym dniu w pracy. Jakie książki wybrać? Wakacyjne oczywiście!

Pucio wkracza do akcji!

Siódma książka autorstwa Marty Galewskiej-Kustra o przygodach rezolutnego Pucia i jego rodzinki “Pucio na wsi dostępne m.in. w Bee.pl” to strzał w dziesiątkę jeśli chodzi o wakacyjno – letnią lekturę dla trochę starszych i mniejszych przedszkolaków. Tym razem Pucio spędza wakacje u dziadków na wsi, a jego pobyt obfituje w rozmaite przygody, które całkiem skutecznie przykuwają uwagę dzieci. Jak zwykle w książce o Puciu, tak i tym razem język opowieści jest dostosowany do wieku dzieci, ale jest to język rozbudowany i urozmaicony. Czytający rodzice nie będą się nudzić, bo niektóre aluzje w tekście skierowane są do dorosłych. Tym, co również zwraca uwagę jest bardzo współczesny obraz wsi i jej mieszkańców – znajdziemy tu zarówno gospodarstwo agroturystyczne, jak i pracownię ceramiczną, a kobiety przedstawiono zarówno w roli sołtysowej (babcia Pucia) jak i strażaczki. 

Nie tylko czytanka.

Warto też zwrócić uwagę, że “Pucio na wsi” to oprócz interesującej opowieści również przepięknie wydana książka z niepowtarzalnymi ilustracjami Joanny Kłos. Ilustracje te sprawiają, że Pucia można nie tylko czytać, ale i przeglądać na wiele sposobów – szukając szczegółów na ilustracjach, czy opowiadając własne, dodatkowe opowieści. Dzięki temu opowieść ta przyda się również podczas wakacyjnych podróży z dzieckiem, zajmując je skutecznie na długie godziny jazdy.

Wakacyjne przygody Pucia u babci i dziadka na wsi to zdecydowanie lektura, którą warto mieć w swoim podręcznym repertuarze książek dla dzieci.